Son Dakika :

Tarihi şike davasının 2.günü

Gönderen: Abdullah SAĞCAN on 16 Şubat 2012 Perşembe | 05:00

tarihi şike davası
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki küçük salonda görülen duruşmaya aralarında Aziz Ylıdırım, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun veOlgun Peker'in bulunduğu 22 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık menajer Bülent İbrahim İşcen'in ise hastanede tedavi gördüğü için duruşmaya katılamadığı belirtildi. Duruşmada 5 tutuksuz sanık da hazır bulundu.İKİNCİ GÜN SAAT 09.45'TE BAŞLADI


Dün sabah 09:45'te başlayan duruşmanın ilk gününde iddianamenin 113 sayfası okunmuştu. Davanın ikinci günü "1 numaralı sanık" Olgun Peker hakkındaki iddiaların okunması ile başladı.İddianame bu hafta sonuna kadar okunmaya devam edecek. Dava, 20 Şubat Pazartesi gününden itibaren ise Çağlayan Adliyesi'nde görülecek.


TFF'Yİ TEMSİLEN İKİ AVUKAT DURUŞMADA


Duruşmaya, 401 sayfalık iddianamede "müşteki" sıfatıyla yer alan TFF'yi temsilen iki avukat katıldı. Davaya müdahil olma talebinde bulunan Bucaspor'un avukatları da duruşmaya katıldı.İddianameyi TRT spikerleri Hakan Kıra, Muammer Demiröz ve Ömer Faruk Zora dönüşümlü olarak okuyor.


EŞİ VE ÇOCUKLARI OTELDE KALIYOR


Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu'nun eşi ve kardeşleri duruşmaya geldi. Sanıklar duruşma salonuna alındığında Ekşioğlu eşini ve kardeşlerini selamladı. Aziz Yıldırım'ın kardeşi Acar Yıldırım da duruşmaya izleyici olarak katıldı.Aziz Yıldırım'ın eşi Gonca Yıldırım ve iki kızının Silivri'de bir otelde kaldığı ve gelişmeleri burudan izledikleri öğrenildi. Aziz Yıldırım'ın; eşi ve çocuklarının duruşmaya gelmesini istemediği için mahkemeye gelmedikleri belirtildi.


TARAFTARLAR, YILDIRIM'I DİNLEDİ!


Moralinin iyi olduğu görülen Aziz Yıldırım duruşma salonuna girdikten sonra izleyicilere el salladı.Aziz Yıldırım daha sonra bir süre avukatı Şeref Dede ile görüştü. Bu arada Fenerbahçeyöneticilerinden duruşmaya katılan olmadı. Yöneticilerin duruşmanın öğleden sonraki bölümüne katılabilecekleri belirtildi. Aziz Yıldırım'ın taraftarlara yönelik mesajı da etkili oldu. Bugün yapılan ikinci duruşmaya, taraftarlar gelmedi. Aziz Yıldırım, "Taraftarlara söyleyin gelmesinler, soğuk zaten. Duruşmalar devam edecek. Çağlayan'a gelsinler" demişti.


DURUŞMA SIRASINDA RAHATSIZLANDI


Şike Davası'nda tutuklu olarak yargılanan Giresunsporlu yönetici Coşkun Çalık'ın midesinden rahatsızlanması üzerine sağlık görevlileri tarafından ilk müdahale yapıldı. Duruşma sürerken Çalık, jandarma yetkililerine rahatsız olduğunu söyledi. Bunun üzerine duruşma salonunun arka tarafında hazır bekletilen ambulansın içindeki sağlık personeli, Çalık'a ilk müdahaleyi yaptı. Daha önce de midesinden rahatsızlığı bulunduğu öğrenilen sanık Çalık, duruşmadan ayrıldı.


ALİ KOÇ DURUŞMAYA GELDİ


Cemil Turan'ın ailesi ve torunları Silivri'ye geldi. Tarihi duruşmanın ilk gününde tam kadro hazır bulunan Fenerbahçe yönetiminden bugün şu ana kadar 2 yönetici geldi. Asbaşkan Ali Koç ve yönetici Ünal Uzun, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne geldi.


147. SAYFADA ARA VERİLDİ


Şike iddianamesinin okunması, 147. sayfada öğle yemeği arası için kesildi. Bundan sonraiddianamede Aziz Yıldırım ile ilgili iddialar okunmaya başlanacak.


ÖZDEMİR VE ÖZAYDINLI DA GELDİ


Verilen aranın ardından duruşma yeniden başladı. Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir ile Asbaşkanı Murat Özaydınlı da Silivri'ye geldi. Nihat Özdemir'in yanında adının Mark Peter Charles olduğu öğrenilen ABD'li bir arkadaşı da vardı. Charles'ın, Fenerbahçe-Inter maçını izlemek için geldiği İstanbul'da Aziz Yıldırım ile tanıştığı ve Yıldırım'ı görmek için Silivri'ye geldiği kaydedildi.


SİLİVRİ'DE DÜRÜM KEYFİ!


Balyoz ve Ergenekon gibi Türkiye'nin kilitlendiği davaların görüldüğü Silivri'de bir ilki "futboldaşike davası" yaşattı. Duruşmayı izlemeye giden bazı kişiler 'arındırılmış bölge'deki yakınları için hazırladıkları dürüm kepapları tellerin üzerinden attı. Kebapların düştüğü yer ise avukat, izleyici, haberci, tanık ve sanıkların, salona girmeden önce sıkı güvenlik kontrolünden geçirildiği bölümdü. Güvenlik görevlileri birkaç atışın ardından duruma müdahale etti.


YILDIRIM SÜREKLİ NOT TUTTU


Kayıt cihazının bozulması nedeniyle duruşmaya bir süre ara verildi. Duruşma daha sonra yeniden başladı. Aziz Yıldırım'ın, iddianamede kendisi hakkındaki bölümleri dikkatle dinlediği ve sürekli not tuttuğu dikkat çekti. İddianamenin şike faaliyetlerinin anlatıldığı bölümler ve telefon konuşmalarındaki şifreli kelimelerin okunduğu sırada bazı izleyicilerin sık sık güldüğü görüldü.İddianamede şike için şifre olduğu iddia edilen "Tarla" ve "inşaat" kelimelerinin okunduğu sıradaFenerbahçeli yöneticiler Murat Özaydınlı ve Ali Koç'un da güldüğü görüldü.


KAHVE İÇMEK DE Mİ SUÇ!


Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç, Silivri'den ayrıldı. İddianeme okunurken, izleyiciler arasında gülüşmeler de yaşandı. Murat Özaydınlı duruşmayı bir süre izledikten sonra dışarı çıkıp sigara içti. Özaydınlı “Sinirlendim, çıktım. ‘Kahve içelim’ demeyi bile suç sayıyorlar" ifadesini kullandı.


UYGUN: ABDEST ALAMIYORUM


Eskişehirspor eski Teknik Direktörü Bülent Uygun, avukatı aracılığıyla gazetecilere Silivri Cezaevi'nde çoğu zaman sıcak su akmadığını ve abdest alamadığını; kaloriferler yanmadığı için de cezaevinin soğuk olduğunu aktardı.


TURAN, TORUNUYLA HASRET GİDERDİ


Tutuklu sanıklardan Fenerbahçe yöneticisi İlhan Ekşioğlu, duruşma arasında kızı Tuana'ya uzun uzun sarıldı. Cemil Turan da kucağında gezdirdiği torunuyla hasret giderdi. Tutuklu sanık Tamer Yelkovan ise eşinden sinir sistemi, vücut direnci ve hafızayı güçlendiren B-12 vitamini ve gömlek istedi. Diğer sanıkların da ailelerinden iç çamaşırı, kışlık çorap, tuvalet kâğıdı ve peçete gibi istekleri oldu. Sanıklarla yakınlarına 5 dakika görüş izni veren Başkan Mehmet Ekinci, "Görüş gününe çevirdik" diye seslendi. Bu izin sırasında sanıklara sarılan yakınlarının, "Böyle bir şey beklemiyorduk. Sürpriz oldu" dedikleri duyuldu.


PEKER GÖZ DOKTORUNA GİTTİ


"1 numaralı sanık" Olgun Peker, göz doktoruna gitmek için Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'den izin istedi. Mehmet Ekinci, avukatlara savunmaların CD ve ya DVD halinde verilmesini istedi. 3 TRT spikeri iddianameyi dönüşümlü olarak okumaya devam ediyor.


YILDIRIM'DAN ÇETİNKAYA TEPKİSİ


Aziz Yıldırım, dilekçe vermesine rağmen İsveç'te yaşayan "Yanlış Hasan Çetinkaya'nın" tapeleriiddianameden çıkartılmadığı gerekçesiyle duruşmada tepki gösterildi.


"GÜLMEKTEN MİDEMİZ AĞRIDI"


Fenerbahçe Asbaşkanı Murat Özaydınlı'nın tutuklu sanık İlhan Ekşioğlu'na iddianamede yer alan ''...Yoğun şekilde çalışan bazı üyelerin mükafatlandırıldığı, örneğin Ali Kıratlı'nın Kıbrıs'a tatile gönderildiği...'' bölümüne atıfta bulunarak, ''Beni Kıbrıs'a göndersene, gülmekten midemiz ağrıdı'' diye seslendi. Murat Özaydınlı, sonra Aziz Yıldırım'ın kardeşi Acar Yıldırım'a "Gel ağabey. Gidip biraz gülelim" diye seslendi. Acar Yıldırım da bunun üzerine, "Yok ben gelmiyorum. Söylenenleri duyunca canım sıkılıyor" dediği duyuldu.


"BOKSÖRLERLE Mİ GELDİNİZ?"


Duruşmaya verilen ara sırasında, davayı izlemeye gelen Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, asbaşkan Murat Özaydınlı ve yönetici Semih Özsoy'a el sallayan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, iddianamedeki bir bölüme gönderme yaparak "Boksörlerle mi geldiniz?" dedi. Yöneticilerin de bunun üzerine gülerek "evet" dedikleri duyuldu.


İDDİANAMEDE 232. SAYFAYA GELİNDİ


İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma "bugünlük" sona erdi. Yarın kalındığı yerden devam edilecek duruşmada bugün, iddianamenin 232. sayfasına gelindi. Bugünkü duruşmada iddianamenin 220'nci sayfaya kadar okunmasının planladığı öğrenildi. Ancak saat 17.00'de duruşmaya ara verildiğinde iddianamenin henüz 197'nci sayfasına kadar okunduğu gözlendi.Saat 17.35'e kadar süren aranın ardından başlayan duruşmada TRT spikerlerinin, iddianameyi çok hızlı bir şekilde okudukları görüldü. Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, TRT spikerlerine hızlı okumaları yolunda talimat verdiği iddia edildi.


"SAVUNMANIZI CD OLARAK VERİN"


Duruşmaya yarın devam edileceğini belirten Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Yargılamaya önümüzdeki hafta Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'nda devam edeceğiz dedi. Ekinci, "Bu hafta iddianamenin okunmasını tamamlayacağız. Önümüzdeki hafta pazartesi, salı, perşembe ve cuma günleri ifadelerin alınması ile devam edeceğiz. Önce Olgun Peker'in ifadesiyle başlayacağız; daha sonra iddianamede yer alan Peker grubunun ifadeleriyle devam edeceğiz. Daha sonra Aziz Yıldırım ve iddianamede yer alan grubunun ifadelerini de alacağız. Savunmalarınızı CD ortamında bizlere sunarsanız yargılama hızı açısından daha iyi olur. Yine de takdir sizindir" diyerek sanık ve sanık avukatlarını
duruşmanın işleyişi hakkında bilgilendirdi.

Paylaş :

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Olay Haberler

 
Copyright © 2012. Fiber Haber - Tüm Hakları Saklıdır
Powered by Blogger | Sitemap | Ping | Olay Haber | Spor